Pořídil jsem v mých počátcích kit tohoto jednoduchého programátoru
AVR JTAG ICE + AVR ISP od MCU.CZ jako náhradu za programátor PATMEL4, který už se dál nevyvíjel a neumožnoval programovat nové součástky.
Základní vlastnosti
- sekce ICE je plně kompatibilní s originálním AVR JTAG ICE
- sekce ISP je plně kompatibilní s originálním AVR ISP
- firmware obou sekcí je možľné upgradovat přímo v AVR Studiu
- automatické řízení komunikace
- automatické aktivování režimu "Bootloader"
- 10 pinový konektor J2 - "ATMEL JTAG"
- 10 pinový konektor J3 - "Kanda ISP"
- možnost napájet z cílové aplikace v rozsahu 3..5,5V

Odkrytovaný prototyp
Schéma zapojení
Zapojení obsahuje dva mikrokontrolery - ATmega16L a Atmega8535L. ATmega16L zde plní funkci
ICE a zároveň i programátoru pro sekci
ISP. ATmega8535L je zapojena shodně s originálním
AVR ISP. Komunikace s PC je řešena běžným COM portem. Každá sekce dále obsahuje příslušný krystal, obvody generování resetu a ochrané odpory programovacího rozhraní. A samozřejmně vždy dvě LED diody. Zelená indikuje přitomnost napájecího napětí a červená aktivitu odpovídající sekce.
Sekce ISP obsahuje i monitor napájecího napětí složený z odporů R28 a R29. Obdobný monitor je v sekci ICE vypuštěn. Procesor v originálním AVR JTAG ICE byl napájen 5V a toto napětí bylo zároveň použľito jako napěťová reference pro monitor napájecího napětí laděné aplikace. V našem případě je však procesor napájen přímo z cílové aplikace a monitor napájecího napětí by tak zobrazoval reálné hodnoty pouze při napájení pěti volty.
Napájecí napěrí z konektorů J2 a J3 je sloučeno přes diody D5 a D6 a vytváří společné napájení pro obě sekce, budič RS232 a blokovací logiku.
Pokud je přivedeno napájecí napětí pouze na jednu sekci, je druhá sekce prostřednictvím NAND hradla s otevřeným kolektorem držľena v trvalém resetu. V tomto stavu jsou všechny IO piny příslušného mikrokontroleru neaktivní a neovlivňují napájenou sekci.
V případě, žľe je přivedeno napájecí napětí na oba konektory J2 i J3 zamezí IO3D blokování a obě sekce jsou aktivní. Zároveň je aktivován bootloader v ATmega16L, který umľožní naprogramovat (upgradovat) firmware obou sekcí. Tento režim je indikován žlutou LED diodou D11.
SMD propojka JP2 slouží pouze k počátečnímu naprogramování bootloaderu do mikrokontroleru ATmega16L. V první verzi bylo nutno mikrokontroler ATmega8535L "předprogramovat" - nastavit fuses - v této verzi to jižľ není nutné. Bootloader vše nastaví plně automaticky.

Schéma zapojení
Konstrukce
Vlastní konstrukce je smíšená. Vzhledem k technologickým možnostem je použita jednostraná DPS s třemi drátovými propojkami. Většina součástek je v SMD provedení osazena ze strany "spojů". Kondenzátory a odpory jsou ve velikosti 0805. Konektory, elektrolytický kondenzátor, LED diody a oba procesory jsou v "klasice" osazeny ze strany "součástek". Rozměr DPS byl přizpůsoben pro snadnou montáž do krabičky KP-19A.

Rozmístění součástek na horní straně DPS

Rozmístění součástek na spodní straně DPS
Postup nahrání (upgrade) firmware
- Připojíme adaptér k sériovému portu PC a přivedeme napájecí napětí na oba konektory J2 (VCC - 4, GND - 2) a J3 (VCC - 2, GND - 4)
- Nainstalujeme nejnovější verzi AVR Progu (1.40), která je součástí AVR Studia 4.11
- Spustíme AVR PROG (AVR Studio - Tols - AVR Prog)
- Zobrazí se okno AVR progu
-
Zvolíme ATmega16 BOOT a pomocí tlačítka "Browse" otevřeme dialogové okno výběru souboru a vybereme soubor JTAGICEUpgrade.ebn
Pomocí tlačítka "Program" provedeme upgrade firmware sekce JTAG ICE
- Zvolíme ATmega8535 a pomocí tlačítka "Browse" otevřeme dialogové okno výběru souboru a vybereme soubor
STK500stk500.ebn
Pomocí tlačítka "Program" provedeme upgrade firmware sekce ISP
- V případě, že se po ukončení programování zobrazí okno s varovným hlášením:
klikneme pouze na tlačítko "OK" a necháme proběhnou verifikaci. Jedná se pouze o ztrátu synchronizace AVR Prog-u, která nemá žádný nežádoucí efekt.
- Modul AVR ICE-ISP je připraven k použľití.